Utställningsresultat SSUK Sundsvall 2018-10-06

BIS

BIS-1

Chow chow: Long Feng Captain Jack Sparrow, SE40317/2011
Ägare: Hedengran Lene, Enköping

BIS-2

Eurasier: Naku's Norwegian Django, CKCEA692935
Ägare: Anne-Grete Rønningsbakk, Norge

BIS-3

Basenji: Turbolines Taste Of Africa, SE14412/2014
Ägare: Jonsson Annika, Jonsson Erica, Kvissleby

BIS-4

American Akita: Crepida's Lotus, SE40088/2014
Ägare: Lyngvaer Sissel, Stenered Mikaela, Vikmanshyttan

Junior / Unghund

1 Junior/Unghund

Basenji: Hi-Lite Fame And Fortune, SE18197/2018
Ägare: Andersen Rebecka, Boden

2 Junior/Unghund

Keeshond: Keestorpets Havanna, SE54896/2016
Ägare: Hägglund Elin, Sundsbruk

3 Junior/Unghund

Japansk spets: Edelbi'z Peek A Boo, SE53791/2016
Ägare: Edström Ellinor, Sundsvall

4 Junior/Unghund

Pomeranian: Walk On Clouds Quality af Etena's, SE11533/2018
Ägare: Ek Gun-Lis, Brålanda

Veteraner

1 Veteran

Pomeranian: Chitassens Excellent Filippa, SE45235/2009
Ägare: Jonsson Ida, Falun

2 Veteran

Chow chow: Pei Fang Penny Lane At Sherae, SE20150/2009
Ägare: Hedengran Lene, Enköping

3 Veteran

Eurasier: Hanna Av Geehrbacch, N26730/08
Ägare: Anne-Grete Rønningsbakk, Norge

4 Veteran

Basenji: Senjisfinx Norea, SE13626/2010
Ägare: Gunnarsson Anna, Sandviken

Valpar

1 Valp

Chow chow: Darling Celly's Lady Of Megginch, SE38277/2018
Ägare: Hallberg Ann Kathrine, Sundsvall

2 Valp

American Akita: Crepida's No Limits, SE18842/2018
Ägare: Andreas Dahlin, Sollefteå

3 Valp

Xoloitzcuintle, liten: Xibalba's Acohilin, SE22292/2018
Ägare: Kallunki Malin, Helgum

4 Valp

Keeshond: Benito's Blozzom, SE26130/2018
Ägare: Hägglund Elin, Sundsbruk

Uppfödargrupp

1 Uppfödargrupp

Japansk spets: Bländvita
Uppfödare: Otterholm Ida, Askersund

2 Uppfödargrupp

Pomeranian: Vit-Väktarens
Uppfödare: Paavola Ulla, Finland

3 Uppfödargrupp

Basenji: Turbolines
Uppfödare: Jonsson Annika, Jonsson Erica, Kvissleby

4 Uppfödargrupp

Mittelspitz: Working Flames
Uppfödare: Sjödin Yvonne, Njurunda

Avelsgrupp

1 Avelsgrupp

Basenji: Enigma In Your Dreams, SE13292/2011
Ägare: Jonsson Annika, Kvissleby

2 Avelsgrupp

Mittelspitz: Tannies Creeks Mister-Sandman, SE55467/2013
Ägare: Svensson Cathrin, Sundsbruk